• 10 Dakika

  10 Dakika

  10 Dakika, çok vaktinizi almadan, aldığı kısmı da elinden geldiğince verimli kullanmaya çalışarak imanî, Kur'anî, dolayısıyla hayatî bir meseleyi izleyicilerine anlatmaya çalışıyor. Bazen de zaten bildiğiniz bir meseleye, "Bir de bu açıdan düşünün!" tarzında bir perspektif zenginliği kazandırmaya çalışıyor. "Kısa sürede en çok bilgi!" parolasıyla çalışan bu programda Ahmet Ay, meraklı suallere yeterli cevaplar vermeye çalışıyor.

 • 11. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu

  11. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu

  İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen, Müsbet Hareket konulu, 11. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu'nda gerçekleşen tebliğlerin arşivlendiği bir bölümdür.

 • 111 Saniyede 7 Gün

  111 Saniyede 7 Gün

  Haber

 • Açı Farkı

  Açı Farkı

  Ali Argunhan, İbrahim İpekoğlu ve Said Doğan. Üç genç Risale okurunun beraber müzakeresinden oluşan bir program: Açı Farkı. Açı Farkı, kişiden kişiye, metinden metine, pencereden pencereye geçtikçe; bakınılan perspektifin bakılan metni ne denli zenginleştirdiğini ve bir önceki açıda görülemeyenin azıcık açımızla oynayınca nasıl da bilinir hale geldiğini hayretle bizlere öğreten program.

 • Alternatif Bakış

  Alternatif Bakış

  Dünyayı okurken yüzünü Kur'an'dan ayırmamak; tarihi, sadece bugünde başlayan ve biten olaylardan ibaret görmeden, geçmişe ve geleceğe de bakarak bütünün dengesini yakalamak; Risale-i Nur'un imanî duruşunun hakkını verip, o imandan güne ve güncele düşen payı da ıskalamamak... Alternatif Bakış, Şener Boztaş'ın moderatörlüğünde, Metin Karabaşoğlu ve Ömer Faruk Uysal'ın ufuk açıcı katkılarıyla her Pazartesi, saat 20:00’de, canlı yayınla TV111'de.

 • Aslında

  Aslında

  Sinema, gündelik hayat ve Kur'an. Bu üçü arasında ilgi bağları kurulabilir mi? Said Doğan, Aslında programında bize bu üçü arasında gelgitler yaparak tefekkürümüzü arttırabilmenin yollarını öğretiyor. En çok bildiğiniz filmlerin en meşhur diyalogları, en çok okuduğunuz gazetenin en çok duyulan haberleri ve onların içinden Kur'anî hakikatlere giden yollar. Aslında, bize eşyanın asıl yüzünde olanlara bakmayı öğütleyen program.

 • Aşr-ı Şerif

  Aşr-ı Şerif

  Aşr-ı Şerif

 • Ayaküstü

  Ayaküstü

  Ayaküstü'nde Dilan Kaya, İstanbul'un herhangi bir köşesinde, hayatın ortasına bir turnusol kağıdı sokuyor ve sorduğu sorular ekseninde pekçok tartışmalı meseleye dair insanımızın düşüncelerini bize yansıtıyor. Neyi, nasıl, ne kadar ve ne nitelikte biliyoruz? Halkımızın en çok bilgilendirilmeye ihtiyaç duyduğu konular neler? Neşeli, komik, öğretici, şaşırtıcı anlarıyla Ayaküstü, stüdyolara sığmayan, hayata taşan bir program.

 • Bediüzzaman'dan Mektup Var

  Bediüzzaman'dan Mektup Var

  Risale metinlerini okumak, ama sanki size yazılmış gibi okumak; Bediüzzaman'ın talebelerine yolladığı mektupları, siz de mektupların ilk elden muhatabıymışsınız gibi tefekkür etmek, hayatınıza dersler çıkarmak; faydalı bir okuma ancak bununla mümkün. Metin Karabaşoğlu ve Ahmet Özkılınç'ın keyifli sohbetleriyle Bediüzzaman'dan Mektup Var, böylesi bir arayışın ve keşfin programı. Lahikaları 'üzerinize alınmaya' hazır mısınız?

 • Belgesel

  Belgesel

  Belgesel

 • Beyaz Tahta

  Beyaz Tahta

  Modern medeniyet 'teknoloji' ve 'bilgi'deki efendiliği üzerinden bize eğitim metodlarındaki efendiliğini de dayattı. Tektipleştirici ve pozitivist bakış açısıyla eğitilen nesiller maddeten bir mesafe alsalar da manevi anlamda boşluklarını dolduramadılar. Beyaz Tahta, bilginin değil, 'yanlış eğitişin' sebep olduğu bu yaraları metod üzerinden tedaviye çalışan bir program. Prof. Dr. Osman Çakmak, Beyaz Tahta'da her hafta, Risale-i Nur metinleri üzerinden bir tefekkürle eğitimin yaralarını saracak devaları paylaşıyor.

 • Bir de Böyle Düşün

  Bir de Böyle Düşün

  Hayatta hep karşılaştığınız ama sıradanlaştırdığınız olaylara, hiç hesaba katmadığınız türden bakış açıları sunan Bir de Böyle Düşün, her ayın ilk Cumartesi günü 15:00'te, TV111'de...

 • Bir Niyet Bir Tasavvur

  Bir Niyet Bir Tasavvur

  İzleyen herkesin birşeyler öğreneceği, Risalelere bakışta farklı pencereler ve yeni ufuklar açmaya çalışan müzakereli bir okuma Bir Niyet Bir Tasavvur. Melahat Güler ve Nurender Kuşaslan'ın sundukları programda her hafta Kur'an'a dair bir bahsi daha derinlikli okumayı öğreneceksiniz. Niyetlerin tasavvura dönüştüğü, tasavvurların ise hakikatlerden haber verdikleri bir dünya: Bir Niyet Bir Tasavvur.

 • Bütünüyle İnsan

  Bütünüyle İnsan

  İnsanı eğitmek, dıştan içe bir zorlamayla, bir 'toplum mühendisliğiyle' olabilecek birşey değildir. İnsan, Allah'ın çok kıymet verdiği bir sanat eseri olarak, insan-ı kamil/ahsen-i takvim olma potansiyelini zaten içinde taşır. Bizim yapmamız gereken; insanın hakikatini, fıtratının güzelliklerini farketmek ve ortaya çıkmalarına, rahatça kendilerini sergileyebilmelerine uygun alanlar oluşturmaktır. 'Bütünüyle İnsan'da davranış bilimci Tahsin Gülhan, her hafta böylesi bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. Hem sosyal hayatta huzuru ve mutluluğu, hem de kendi içimizde başarıyı ve tatmini yaşayabilmemiz için...

 • Cam Kulübeden

  Cam Kulübeden

  Bediüzzaman'ın siyasete bakışını ve siyasi kavramların bugüne düşen yansımalarını, güncelin tuzağına düşmeden masaya yatıran program Cam Kulübeden, her Pazartesi TV111'de...

 • Cumartesi Seminerleri

  Cumartesi Seminerleri

  İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nda her cumartesi gerçekleşen Kur'an ve Sünnetle Yaşamak seminerlerinin arşivlendiği bölümümüzdür.

 • Çerçeve

  Çerçeve

  Çeşitli kavramların daha önce aklınıza gelmeyen karşılıkları ve bu karşılıkların sizi sürüklediği düşünceler... Çerçeve, bir nesneyi, tanımı veya olayı ele alırken nereye kadar ilerleyebilir ve nerede artık o nesnenin, tanımın veya olayın dışına taşarız; buna cevap veren bir program. Çerçevesini bilmek, hakikati dengesi içinde kuşatmak açısından önemlidir. Çünkü denge, ancak ‘herşeyi adıyla bilmek’le yaşanır.

 • Çizgi-Fikir

  Çizgi-Fikir

  Hayal bir kolaylıktır. Hayal bir ipliktir. Hakikatler, kendilerini ifade edecek sembollerle buluşarak onun ipine dizilirler önce. Sonra aklımızın dünyasına misafir olarak derslerini aktarırlar. Çizgi-Fikir, fikrinizde yer etmesini istediği güzel düşünceleri önce çizgisinin hayalden ipliğine dizen bir program. Ne hayali hakikatsiz, ne de hakikati hayalsiz... Hem çizgi, hem fikir...

 • Dinlence

  Dinlence

  Dinlence

 • Dualar

  Dualar

  TV111'de yayınlanan programlarda yeralan duaların derlendiği bir bölümdür.

 • Düşe Kalka Muhabbet

  Düşe Kalka Muhabbet

  İnsan, herşeyi bilemez, ama çok şeyi merak edebilir. Bu merak eşliğinde ortaya çıkan sorular ve o soruların açlığıyla sürdürülen araştırmalar, işte bunlar bizi daha bilgili kılar. O zaman 'bilme yolculuğunun' ilk adımı, düşmekten korkmadan sormak, cevaplar aramaya devam etmektir. Düşe Kalka Muhabbet, bu parolayla yola çıkmış bir program. Tek zenginliğini soruları bilen Düşe Kalka Muhabbet, Abdurreşid Şahin ve Zübeyir Tercan'ın nitelikli tartışmalarıyla, sizlerle.

 • Düşünce Okulu

  Düşünce Okulu

  İstanbul Düşünce Okulu gençlerinin Risale metinleri üzerine müzakereli bir tefekkürünü içeren bu program, birbirine itiraz etmekten ve birbirlerine göremediklerini göstermekten keyif alan bir ekibin yaptığı okumalardan oluşuyor. Her birisi farklı bir dalda eğitimini sürdüren bu gençlerin, uzmanlık alanlarıyla birbirlerinin dünyasına kattıkları zenginlik, programı izlediğinizde, sizin de kazandığınız bir zenginlik olacak.

 • ELFİ

  ELFİ

  İnsanın en güzel meziyetlerinden birisidir: Güzel birşeyin farkına vardığında, onu heyecanla diğer insanlara taşımaya çalışır. Şekeri bulmuş karınca yahut güzel çiçeklerin yerini keşfetmiş bir arı gibi, çevresindeki dostlarını onlardan haberdar etmek ister. ELFİ, işte böylesi gayreti olanların, ilim ve tefekkürün neticesinde Allah'ın lütfuyla zihinlerinde çakan bir şimşeği, kısacası “Elmas Fikirleri” paylaşmak isteyenlerin platformu. Kimbilir, bir gün siz de kendi dünyanıza yapılmış bir ikramı diğer insanlarla paylaşmak isteyebilirsiniz? ELFİ, paylaşacak bir fikri olan herkese bu imkânı sunuyor.

 • Esnaf Ziyareti

  Esnaf Ziyareti

  Her hafta kapısını çaldığınız manav, her sabah uğradığınız fırın, her ay alışveriş yaptığınız kasap ve her yıl mutlaka gittiğiniz mağaza. Hiç oralardaki insanların, gündelik yaşam koşuşturması içinde, Allah'a ve eşyadaki tecellilerine dair düşüncelerini merak ettiniz mi? Esnaf Ziyareti, sıradan sandığımız bu insanların sıradışı dünyalarına bakmaya, eşref-i mahlukat olan insanı kalbinden seyretmeye çağırıyor bizleri.

 • Gece Kuşağı

  Gece Kuşağı

  Gece Kuşağı

 • Hadislerden Seçmeler

  Hadislerden Seçmeler

  Hadislerden Seçmeler

 • Haftanın Yorumu

  Haftanın Yorumu

  Hayat, bir yanıyla statiklerin/değişmezlerin, diğer yanıyla dinamiklerin/sürekli değişenlerin oluşturduğu bir bütün. Kur'an'ın bakış açısı, bize, değişmezlerin dünyasından değişenlerin niteliğine bakmayı öğütlüyor. Haftanın Yorumu'nda Safa Mürsel ve Fethi Çağıl, yine Risale metinlerinin öğütlediği bu Kur'anî ve vicdanî bakışla hafta boyunca değişenlerin dünyasına dair 'değişmeyenler' eksenli tespitlerde bulunuyor. Değişimin içinde savrulmamak ve kaybolmamak, sırat-ı müstakimde kalmak böylesi hayat okumalarıyla mümkün.

 • Hakikatin Peşinde

  Hakikatin Peşinde

  Belgesel

 • Harmony

  Harmony

  Harmony, Zübeyir Tercan ve Zack Crist'in, gündelik yaşamın içinden örneklerle hayatın hakikatine dair hareketli, neşeli, dinamik müzakereler yaptığı bir program. İngilizce sunulan bu program, aynı zamanda Risale metinlerine dair bakışınızı da zenginleştirecek.

 • Heybeden Kelimeler

  Heybeden Kelimeler

  Gündemin tuzağına düşmeden kendi muhabbetinde yol alan bir program.

 • Holografik Bakış

  Holografik Bakış

  Durduğumuz yer, bakışımızı da etkiler. Nereden bakıyorsak, ona göre bir manzara ile karşılaşırız. Holografik Bakış, Risale okumalarımız sırasında baktığımız yeri sık sık değiştirmemizi ve bunu okumalarda bir refleks haline getirmemizi öğütleyerek, daha zengin anlamaların ve seyirlerin kapısını açıyor. "Sorusu olmayan, cevapların kıymetini bilmez" kaidesiyle yola çıkan Zübeyir Tercan ve Abdurreşid Şahin, Holografik Bakış'ta, hem sorularımızı hem de cevaplarımızı arttırmaya çalışıyorlar.

 • Kafamda Deli Sorular

  Kafamda Deli Sorular

  Popüler gündemin anabaşlıklarını, çok da popüler olmayan hatırlatmalarla, denge noktasına oturtmaya çalışan Kafamda Deli Sorular, her Salı 17:00'de, TV111'de...

 • Kahve Bahane

  Kahve Bahane

  Ünlü isimlerle sanata, sinemaya ve edebiyata kısacası hayata dair sıcak sohbetler. Ve hepsinin ardındaki öze, manaya dair nitelikli sorgulamalar... Kübra Nur Duran'ın sunumu, soruları ve her hafta değişik bir ismin katılımıyla hayatın derinliklerine ve 'daha önce konuşulmayana' dair bir yolculuk. Kahve Bahane, bizleri, bahanelerimizi değil, bahane ettiklerimizin ardındaki 'asl'ı keşfetmeye davet ediyor.

 • Kavram Atölyesi

  Kavram Atölyesi

  Diller, kelimeler üzerinde yükselir. Telaffuz edilen veya yazılan şey değildir sadece dil. Aynı zamanda o kelimeler üzerinde taşınan manadır. İlmin dili ise, sözlük anlamlarının yanında kelimelerin daha da fazlasını yüklenebildiği; 'terim'lerin ve 'kavram'ların daha özel çağrışımlara sahip olduğu bir alana tekabül eder. İlahiyatçı Kenan Demirtaş ve Emine Demirtaş, her hafta sizi, Bediüzzaman'ın Risale-i Nur'da kullandığı dil üzerinden İslamî ve Kur'anî ilimlerin kavram dünyasına taşıyorlar... Kavram Atölyesi ile birlikte böylesi bir 'anlama yolculuğuna' çıkmaya hazır mısınız?

 • Kitaptomani

  Kitaptomani

  Bediüzzaman, yakın tarih içinde, belki eserleri en çok okunan âlim olmakla birlikte, en çok hakkında yazılan insan da. Her yıl dolaylı veya doğrudan onun düşüncelerine ve kişiliğine değinen pekçok eser piyasaya çıkıyor. Ahmet Ay’ın sunumuyla Kitaptomani, işte bu çeşitlilik içinde, daha nitelikli olanları size sunmak ve o kitaplar hakkında bilgi vermek için hazırlanmış bir program.

 • Kur’an-ı Kerim

  Kur’an-ı Kerim

  Kur'an-ı Kerim

 • Makine-i Ahval

  Makine-i Ahval

  Toplumsal meselelere bakışta 'popüler olan'ın değil 'ilkelerin hakimiyeti'ni tesis etmeye çalışan program Makine-i Ahval, her Perşembe 16:00'da, canlı yayınla TV111'de...

 • Medeniyet Tasavvurları

  Medeniyet Tasavvurları

  Bir medeniyetin ortaya çıkışı, tahayyülden tasavvura dönüşü; yani bir hayalden artık şekillenmiş, tasvir edilebilir bir hale gelişi, ancak üzerine düşünmekle, konuşmakla, yazmakla, temel ilkelerini ortaya koymakla mümkün olabilir. Hakkında konuşmak o şeyin varlığına işaret eder. Ve hakkında konuşuldukça o şeyin varlığı kuvvetlenir. Caner Kutlu ve Suad Alkan'ın doyurucu sohbetiyle Medeniyet Tasavvurları, bize, yitik medeniyetimizin üstündeki toprağı kaldırmanın o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

 • Mülteci Aynasında Değerlerimiz

  Mülteci Aynasında Değerlerimiz

  Mülteci Aynasında Değerlerimiz

 • Nur Kothan

  Nur Kothan

  Savrulmaların yaşandığı bir asırda, İslam âlemi istikametli soluklara daha çok ihtiyaç duyuyor. Bediüzzaman Said Nursî (1878-1960) hem çileli fakat ehl-i sünnet çizgisinden tavizsiz hayatıyla hem de o zor günlerde telif ettiği Kur'an tefsiri Risale-i Nur külliyatı ile bu istikameti korumuş olanlardan. Türkiye'de büyük bir Kur'an hizmeti yapmış; sosyolojik anlamda büyük bir dönüşüm, dinî anlamda ise büyük bir tecdit hizmeti başarmış bu âlimin eserleri İlahiyatçı Muhibbullah Mohammad'in sunumuyla artık Bengalce'de kardeşlerinin kalplerine uzanıyor...

 • Nur Penceresi

  Nur Penceresi

  Kenan Demirtaş'ın dolu dolu sunumuyla, her hafta imanî bir meseleyi, hem de pekçok izleyici sorusuyla birlikte, interaktif bir şekilde ele alan bu program; aynı zamanda klasik metinlere ve İslam tarihine atıflarla da Risale metinlerinin analiz edildiği bir zenginliği içeriyor. İçinden çıkılmaz sanılan meseleleri ve en tartışmalı konuları bile Risale metinlerinden hareketle analiz etmekten çekinmeyen Nur Penceresi, pencerenin nuraniyetinin bakılanı nasıl aydınlattığını bize ders veriyor.

 • Nükte

  Nükte

  Kelimeler kendinden ibaret şeyler değildir. Bazen geçtikleri paragrafa, içinde anıldıkları cümleye, atıf yapıldıkları yere göre derinlik kazanırlar. Hangi kelimenin penceresinden dünyaya bakarsanız, dünya, o kelimenin rengiyle görünmeye başlar. Nükte, dünyasına girip hakikatini kurcalamadığımız böylesi kelimelerin dünyasına çağırıyor bizi. Servet Çöp'ün sunumuyla Nükte, kısa süresine sığmayacak büyüklükte derslerin programı.

 • Risale Ayracı

  Risale Ayracı

  İkram Arslan'ın bilgisi, Ahmet Ay'ın bitmeyen sorularıyla hareketli dakikalar sizleri bekliyor. Risale Ayracı, her hafta ayracını bir metnin içine koyuyor ve o metnin içinde daha fazla nefesini tutmaya çalışarak yeni şeyler, inciler keşfetmeye çalışıyor. Bu derin dalışlar içinde, bazen ciğerinizdeki havayı kaçırdığınız yerler, hayretler ve gülüşler de var. Nihayetinde "Yeni ne söyleyebiliriz?" sorusuyla masaya oturan bu ikili Risale okumalarınıza zenginlik katmaya çalışıyor.

 • Risale-i Nur’dan Vecizeler

  Risale-i Nur’dan Vecizeler

  Risale-i Nur'dan Vecizeler

 • Sabrın Ustaları

  Sabrın Ustaları

  Sabrın Ustaları her hafta unutulmaya yüz tutan bir mesleği ve bir ustasını sizlerle buluşturuyor. Ustaların dilinden mesleklerin bilinmeyen yönlerini anlatıyor.

 • Semih Çay’la Ayaküstü

  Semih Çay’la Ayaküstü

  Sahilde yürürken, parkta otururken, fuarda kitap alırken, caddede dolaşırken, pazarda alışveriş yaparken yahut da şöyle bir beş dakika hava almaya çıkmışken... İstanbul'un herhangi bir köşesinde, TV111 mikrofonuyla karşılaşmaya hazır olun. Semih Çay'la Ayaküstü artık sokaklarda! Birbirinden ilginç soruları ve yüzünüze ister istemez tebessüm ettiren sohbetiyle Semih Çay, her hafta, hakkında pek düşünmediğimiz bir konuyu/soruyu gündemimize taşıyor. Bizi, bu sorular eşliğinde hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

 • Siyer Okumaları

  Siyer Okumaları

  Allah Resulünün hayatını okumak, ama sürekli arayışta ve 'açlığını yenileyen bir nazarla' okumak. Onun hayatının en çok bilinir ayrıntılarından bile, bu yeni bakış açısıyla, günümüzü ve gönlümüzü zenginleştirir bilgiler çıkarmak. Zaten güzel olanı, hayretimizin üzerindeki ülfet perdesini soyunmaya çalışarak, yeniden güzel bulmak. Metin Karabaşoğlu'yla Siyer Okumaları, bizi, her çarşamba TV111'de, güzel olanı konuşmaya ve onu konuşmakla hayatımızı daha da güzelleştirmeye çağırıyor.

 • Sünuhat Okumaları Seminerleri

  Sünuhat Okumaları Seminerleri

  Sünuhat Okumaları Seminerleri

 • Şehr-i Ramazan

  Şehr-i Ramazan

  Tadına doyulmaz Kur'an tilaveti, Risale-i Nur külliyatından güne dair seçilmiş metinler, kasideler, Ramazan'ın kendine özgü manevî atmosferi, oruçla gafletli meşguliyetlerden mola vermiş nefisler ve iftara doğru alabildiğine manaya açılmış yürekler... Şehr-i Ramazan, TV111 ekranlarında, her gün değişen bir konu ve konukla Ramazan'ın o tadına doyulmaz manevî atmosferine dahil olma duası ediyor. Ezana kadar açık bu manevî sofrada ve duada beraber olalım.

 • Tarih İçinde Bediüzzaman

  Tarih İçinde Bediüzzaman

  Herkes zamanının çocuğudur. Kişiler, yaşadıkları zaman diliminden ve olaylarından uzakta değerlendirilemez. Bediüzzaman'ın hayatını okumak, onu şekillendiren olaylar ve onun şekillendirmeye çalıştığı düşünce dünyasını beraber ele almak; birinden diğerine çıkarımlarda bulunmak; doğru bir tarihçe okumasının da gerek şartıdır. Tarih İçinde Bediüzzaman, Mehmet Akif Memmi ve Adem Ölmez'in müzakereli okumalarıyla sizi böylesi bir tarihçe okumasına davet ediyor.

 • TV 111 ÖZEL

  TV 111 ÖZEL

  TV111, sadece her hafta yayınladığı programlarla değil, arada bir yaptığı sürpriz yayınlarla da sizlere daha dolu dolu bir içerik sunmaya çalışıyor. TV111 Özel, yayın akışı içinde belirli bir periyoda sahip olmayan, fakat izleyenlerinde derin izler de bırakan; belgesel, röportaj, tematik program, seminer, konferans, söyleşi ve daha fazlasıyla sizlerle. TV111'in en değişken ve renkli yüzü TV111 Özel'i kaçırmayın.

 • Zack and Zubeyir

  Zack and Zubeyir

  Zack and Zubeyir, Zübeyir Tercan ve Zack Crist'in hazırladığı, hayatın anlamını neşeli üslûbu içinde hiç sıkılmadan dinleyebileceğiniz bir program. İngilizce sunulan bu programın yanetkilerine karşı uyarırız sizi: 1) Çok soru sormak. 2) Çok cevap sahibi olmak.

 • Zack ve Zübeyir

  Zack ve Zübeyir

  Bu ikili bizi çok şaşırtıyor. Onlar bankta oturmuş çaylarını içerken aralarında geçen muhabbetler izleyenleri hayretten hayrete düşürüyor. Neden mi? Öyle olduğunu sandığımız pekçok şeyin 'aslında öyle olmadığını' öğreniyoruz onlarla. Her gün kullandığımız kelimelerin kastettiğimiz manalara karşılık gelmediklerini görüyoruz. Zack ve Zübeyir, TV111'in en ezber bozucu programı. Birkaç dakikalık bir çay sohbetinin çok daha fazlası.