Adem ÖLMEZ

Doç. Dr. Adem Ölmez
1963’te Afyonkarahisar’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra Harran Üniversitesi’nde akademik kariyerine başladı.
Çalışma alanını Osmanlı’nın son dönem fikrî, siyasi ve askerî olayları oluşturmaktadır. İslam, demokrasi, modernleşme, siyasal rejimler, son dönem Osmanlı siyasi tarihi ve Osmanlı askerî bürokrasisi ilgi alanlarıdır. Bu konularla ilgili çok sayıda makalesi ve kitabı yayınlandı.
1998-2004 yılları arasında Köprü dergisinde editörlük yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde çalışmaktadır.

Kişinin Programları;  • Sünuhat Okumaları Seminerleri

    Risale Akademi'nin organize ettiği, Prof. Dr. Âdem Ölmez'in moderatörlüğünde ve Üsküdar Üniversitesi'nin evsahipliğinde gerçekleştirilen bu seminer dizisi yakın tarih üzerine araştırma yapmak isteyenler için bir hazine niteliğinde.

  • Tarih İçinde Bediüzzaman

    Bediüzzaman'ı şekillendiren olaylar ve metinlerini beraber ele almak doğru bir tarihçe okumasının şartıdır. Tarih İçinde Bediüzzaman müzakereleriyle sizi böylesi bir okumaya davet ediyor.