Bediüzzaman Akşam Namazlarından Sonra Hangi Duaları Okurdu?

Ramazan ayının gelmesi ile TV111’in Şehr-i Ramazan programı başladı.

Bu Ramazan'ın ilk gününde de (her Ramazan olduğu gibi) Bediüzzaman’ın hayattaki talebelerinden Mehmet Fırıncı ağabeyi konuk olarak ağırlayan programda “Biz hangi balığın karnındayız?" sorusu merkezinde Hz. Yunus (a.s.) kıssası müzakere edildi.

Tüm peygamberlerin hayatlarında bizler için dersler olduğunu dile getiren Metin Karabaşoğlu, Hz. Yunus (a.s.) ve Hz. Eyüp’ün (a.s.) kıssalarının Nur talebeleri için ayrıca bir öneminin olduğunu söyledi.

Bediüzzaman’ın Lem’a’lar adlı eserinde geçen peygamber dualarını her akşam namazından sonra 33’er defa okuduğunu dile getiren Mehmet Fırıncı ağabey, peygamber kıssalarının yalnızca o zamanlarda yaşayan mü’minler için değil, bizler içinde büyük dersler içerdiğini söyledi.

 

Nefis Nasıl Terbiye Edilir?

Nefsimizin de bir tür balık olduğunu ifade eden Fırıncı ağabey, “Nefsimizden kurtulmanın yollarını 1. Lem’a’dan, manevi hastalıklarımızın kalplerimizde yaralar açtığını ise 2. Lem’a’dan öğreniyoruz” dedi.

Fırıncı ağabey, Hz. Eyüp’ün (a.s.) bedeni hastalığından değil, iman yeri olan 'kalp' ve kalbin tercümanı olan 'diline' ve zikrine zarar geldiği için Cenab-ı Hakk’tan şifa istediğini söyledi.

Metin Karabaşoğlu ise Hz. Yunus (a.s.) ve Hz. Eyüp’ün (a.s.) kıssalarını daha önceden de bildiğini, fakat bu bilginin Risale-i Nur’daki manasından farklı olduğunu ifade ederek, “Bu kıssaları nefsimize tatbik etmemiz gerektiğini Risale-i Nur’dan öğrendik” dedi.

 

Haber: Hatice Meryem Akovalı

 

 

Tüm Haberler

Tümü için tıklayın...