Hz. Hasan’ın Sabır Ekolü

Tv111’de bu hafta Hz. Hasan’ın İslam tarihindeki tavrı ve bu tavrın öğrettikleri konuşuldu. Yazar Metin Karabaşoğlu Hz. Hasan’ın halifelikten feragat etmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hz. Hasan’ın halifelikten feragat etmesinin nedenlerine değinen Karabaşoğlu “Daha önce fetihler vardı ve İslam’ın daha geniş bir coğrafyaya taşınması-tebliği vardı. Fakat yaklaşık 15 senedir bir takım gerilimler var bu gerilimler içerisinde Müslüman Müslümanla kavga ediyor. Müslümanların enerjileri birbirlerine karşı kullanılıyor. Böyle bir tablonun içerisinde Hz. Hasan’ın bir durum değerlendirmesi yaptığını ve de belli şartlar dahlinde halifelikten feragat ettiğini görüyoruz” dedi.

Karabaşoğlu, Hz. Hasan’ın barıştan yana olan bu feragatini ‘manevi hilafete odaklanmak’ olarak değerlendirdi. Hz. Hasan’ın iktidara talip olmamak tavrının bir ekol oluşturduğuna değinen Karabaşoğlu “Hz. Hasan ehl-i sünnet içinde oluşan sabır ekolünü başlatmıştır. Yani iktidara talip olmadan manevi noktalara odaklanıp, işin maddi boyutunu başka omuzlara havale etme tavrı. Oradan Bediüzzaman’a kadar gelen o yolu hazırlayan isim Hz. Hasan’dır ”dedi.

Tüm Haberler

Tümü için tıklayın...