Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan İİKV'de 'ümmet olma bilincini' anlatacak

İsmail Lütfi Çakan Hoca, ümmet olmanın üç şartını anlatacak

 

İİKV’nin “Sünnetle Yaşamak” adı altındaki seri toplantıları, bu hafta sonu ünlü hadis âlimi Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’ın konferansıyla açılıyor.

21 Ekim Cumartesi günü 14’te Vakfın Vefa’daki merkezinde başlayacak olan programda, Prof. Çakan, Hz. Peygambere ümmet olma bilincini sunumlu olarak anlatacak.

Yetiştirdiği talebelerin yanı sıra Resulullah’ın (s.a.v.) sünnetine bağlılığı ve ona ümmet olma bilincini aşılayan eserleriyle de ilim dünyamıza büyük hizmetleri bulunan İsmail Lütfi hoca, bu programında özellikle şu hususlar üzerinde duracak:

·       Ümmet olma bilinci ile çarpan Müslüman yüreği, aslında İslâm toplumunun en vazgeçilmez ve dinamik temelini oluşturur.

·       Hiç kimse Sünnetin en küçük bir meselesini dahi önemsiz görme hakkına sahip olmadığı gibi, kendisini Sünnetten daha ileri sürme hakkına da sahip değildir.

·       Sünnetteki uygulamayı önemsememek ve değiştirmeye kalkışmak, hem itaatsizlik hem de “sünnetsiz Müslümanlık arayışı” olarak ümmet olma bilincine aykırı davranmaktır.

·       Ümmet olma bilincinin üç önemli şartı: Sünnete uymak, ümmet ile ilgilenmek, din kardeşliğini öncelemek.

·       Cemaat kimliği faydalıdır, ancak ümmet kimliğine tâbi olmalı, onun önüne geçmemelidir.

·       Dini grup ve cemaatlerimizin birbirlerinin düşünce ve faaliyetlerini paylaşan bir yaklaşım sergilemeleri elbette büyük bir olgunluk ve memnuniyet vesilesi olacaktır.

Vakfın konferans salonunda cereyan edecek olan toplantıda hanımlar için de yer ayrılmış bulunuyor.

Tüm Haberler

Tümü için tıklayın...