Kur'an Siyaseti Önemser mi?

Kur'an siyaseti önemser mi?

Bediüzzaman'ın siyasetle arasına koyduğu mesafe, aslında ehl-i sünnet âlimlerinin İslam tarihi boyunca siyasetle aralarına koydukları mesafedir.

Her pazartesi TV111 ekranlarında izleyicisiyle buluşan Alternatif Bakış programında bu hafta, araştırmacı-yazar Metin Karabaşoğlu, hukukçu Ahmet Özkılınç ve hukukçu Ömer Faruk Uysal, Şener Boztaş'ın "İslam nasıl bir yönetim biçimi istiyor?" temalı sorularını yanıtladılar.

Programın hemen başlarında, ne Kur'an'da ne de sünnette 'siyaset' ve 'devlet' konularının öncelendiğini belirten Uysal; buna bağlı olarak ehl-i sünnet mezhep imamlarının, müctehidlerinin, velilerinin ve ehl-i sünnet ulemasının genel duruşunun hep 'siyasetle mesafesini korumak' veya 'siyaseti önemsememek' yönünde olduğuna dikkat çekti.

Bu noktada Bediüzzaman'ın duruşunun da ehl-i sünnet ekolüne yeni birşey ihdas etme değil, İslam tarihi boyunca ehl-i sünnetin koruduğu duruşun devamı niteliğinde, onun bir hatırlatması mesabesinde olduğunu belirten Uysal; siyaset ve devlet başlıklarının İslam pınarının başladığı noktadan günümüze kadar geçirdiği evreleri anlama bağlamında bu genel fotoğrafın önemli olduğunu ifade etti.

 

Tüm Haberler

Tümü için tıklayın...